Chcesz zacząć pływać na windsurfingu, ale nie wiesz od czego zacząć? Masz dostęp do sprzętu, ale nie wiesz jak go użyć? Mieszkasz nad wodą i chciałbyś bardziej to wykorzystywać? Znudziło Cię leżenie plackiem na plaży i patrzenie jak inni pływają? A może po prostu chcesz spróbować czegoś nowego wraz z rodziną czy grupą przyjaciół?

W tym krótkim artykule wyjaśnimy od czego zacząć naukę, jak zrobić to bezpiecznie i efektywnie.

 

Najlepsze miejsce do nauki

Myślę, że jest to jedno z pierwszych pytań jakie trzeba sobie zadać. Wybór akwenu do nauki znacząco wpływa na tempo naszych postępów, bezpieczeństwo i przyjemność z nauki.

Wybierając akwen warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: Głębokość wody, zafalowanie, odsetek dni wietrznych, zatłoczenie i otaczającą infrastrukturę.

Głębokość wpływa na nasze bezpieczeństwo, tempo nauki i wysiłek jaki musimy w nią włożyć. Zdecydowanie polecamy wodę o głębokości umożliwiającej spokojne stanie na dnie. Płytka woda pozwala nam w każdym momencie powrócić do brzegu. Jest to szczególnie istotne gdy np. nasz sprzęt ulegnie uszkodzeniu lub z powodu wiatru wiejącego od brzegu mamy problem z powrotem. Gwarantuje nam również poczucie bezpieczeństwa. Zamiast martwić się o to, że pod nogami mamy 10 metrową ciemną otchłań (a jak wszyscy wiemy w ciemnych toniach wodnych czyhają na nasz błąd dziwne stwory) możemy spokojnie skupić się na czerpaniu przyjemności z windsurfingu. Również znacznie łatwiej jest się wdrapać na deskę gdy mamy oparcie pod stopami w postaci dna niż gdy musimy wejść na deskę z wody głębokiej. Dzięki temu tracimy mniej energii i czasu, a nasze postępy są znacznie szybsze!

 

Zafalowanie stawiając pierwsze kroki na windsurfingu znacznie łatwiej będzie nam to zrobić na spokojnych wodach, nie zafalowanych lub z bardzo małą falą. Szukając takiego akwenu powinniśmy się skupić na zatokach. Otwarte morzę lepiej pozostawić na późniejsze etapy nauki.

 

Sprzyjające wiatry wiatr do nauki nie powinien być ani za silny ani za słaby. Silny, porywisty wiatr sprawi, że zamiast uczyć się pływać będziemy walczyć o przetrwanie. Wiatr zbyt słaby uniemożliw nam pływanie. Przed wyborem miejsca warto też sprawdzić jak często w danym rejonie wieje. W Polsce mamy do wyboru jeziora, zatokę pucką albo otwarte morze. Otwartego morza nie polecamy z uwagi na zafalowanie i głęboką wodę. Polskie jeziora zazwyczaj są otoczone lasami lub zabudowaniami co powoduje, że wiatr, o ile w ogóle jest, jest nierówny, porywisty i trudny do przewidzenia. Zostaje nam Zatoka Pucka, która gwarantuje nam równy wiatr minimum 5x w tygodniu.

Windsurfing podstawy – nauka windsurfingu w Polsce

Zatłoczenie akwenu i infrastruktura ten problem występuje głównie w obrębie półwyspu helskiego. Bardzo dużo osób pływających na małej powierzchni będzie początkującego windsurfera stresował i sprawi, że zamiast skupić się na poprawie błędów będzie rozglądał się dokoła czy zaraz się z kimś nie zderzy. Duża ilość osób na wodzie jest spowodowana głównie obecnością szkółek na kempingu. Szukając odpowiedniego miejsca polecamy wybrać akwen/kemping na którym jest tylko jedna szkółka (jak u nas!:). Z drugiej strony obecność innych entuzjastów sportów wodnych zapewnia nam bezpieczeństwo, gdy coś nam się przydarzy będzie miał kto nam udzielić pomocy. Obecność tylko jednej szkółki gwarantuje nam mniejszy tłok na wodzie, a zarazem przydatną infrastrukturę: miejsce do zostawienia rzeczy, przebieralnie, a przeważnie również jakąś knajpkę gdzie można usiąść i coś zjeść lub uczcić sukcesy chłodnym piwkiem… albo dwoma ;)

Uczyć się samemu czy z instruktorem?

Jest to pytanie podstawowe. Naszym zdaniem najlepiej wziąć minimum kilka lekcji z instruktorem. Dlaczego? Ponieważ skróci to nasz czas nauki kilkukrotnie. Podobne postępy jakie zrobimy ucząc się sami przez 20h osiągniemy w 4-5h z instruktorem. Podczas lekcji w szkółce otrzymamy szereg podstawowych informacji, których możemy nie znać: Jak dobrać odpowiednią piankę, jak dobrać odpowiedni sprzęt, jak go bezpiecznie transportować nad wodę i przede wszystkim jak go używać. Instruktor oprócz przekazywania wiedzy przejmuje od nas kilka obowiązków na wodzie, on będzie się martwił o zmieniającą się pogodę i warunki wiatrowe, to na jego głowie jest utrzymanie Cię w bezpiecznej odległości od brzegu. Wszystko to sprawia, że możesz maksymalnie skupić się na nauce i jednocześnie jest gwarancją Twojego bezpieczeństwa. Korzystając z usług szkółki oprócz doświadczonej kadry dostajesz również całą jej infrastrukturę (szatnie, przestrzeń do wypoczynku), informacje o prognozie pogody, o zbliżających się burzach i innych niebezpieczeństwach. Jest to też zapewnienie asekuracji na wodzie gdy postanowisz popływać samemu po zakończonej lekcji. W naszej szkółce zapewniają ją doświadczeni bosmani dysponujący kilkoma motorówkami.

W jakim wieku można zacząć naukę windsurfingu?

Tutaj nie ma sztywnych granic, Windsurfing można uprawiać zarówno w wieku około 4 lat jak i w późnej młodości np. w okolicach 70 roku życia. Wszystko zależy od naszej sprawności i nastawienia. Osoby chcące bardziej zgłębić ten temat zachęcamy do lektury naszego artykułu na ten temat – W jakim wieku dzieci mogą rozpocząć naukę windsurfingu?.

Kiedy jest sezon na pływanie na windsurfingu?

W Polsce sezon trwa około 5 miesięcy, choć są osoby pływające w zasadzie cały rok:)  Większość osób zaczyna pływać na początku maja, a kończy w połowie/końcu września. W sprzyjających warunkach atmosferycznych przyjemnie może być nawet w kwietniu i październiku. W wielu miejscach na świecie sezon trwa cały rok. Jest tak np. na Wyspach kanaryjskich, Hawajach, Maroku, Bonarie czy w Brazylii.

 

Jaki kurs windsurfingu wybrać?

Podstawowy kurs indywidualny w naszej szkole trwa 8h. W tym pakiecie jest 5h lekcji z instruktorem i 3h wypożyczeń sprzętu. Po takim kursie nasi podopieczni mają opanowaną sztukę pływania w każdym kierunku, płynięcia pod wiatr czyli halsowania się i wykonywania przynajmniej jednego zwrotu. Takie umiejętności spokojnie zapewniają możliwość swobodnego i bezpiecznego pływania. 3 godziny wypożyczeń można poświęcić na samodzielną praktykę nabytych umiejętności, jest to też doskonała możliwość sprawdzenia siebie i tego jak zostaliśmy nauczeni przez naszego instruktora! Koszt takiego kursu to około 400zł w zależności od ilości osób biorących w nim udział (tak, możesz pływać sam, w parze albo w trójkę w ramach tego kursu) W cenie jest też pianka, kamizelka i trapez.

Alternatywą dla kursów indywidualnych są lekcje grupowe. Są to lekcje w grupie liczącej 4-8 osób. Lekcje odbywają się przez 4 godziny dziennie (2h rano i 2h po południu). Cena takiego kursu zależy od ilości dni i waha się od 450 – 700zł. Lekcje grupowe mają wady i zalety. Wadą jest głównie to że instruktor musi podzielić swój czas i uwagę pomiędzy uczestników kursu. Zaletą jest większa możliwość organizacji gier i zawodów na windsurfingu i duża intensywność kursu – aż 4 godziny dziennie. Nie możemy również zapominać o integracji w grupie i niepowtarzalnej możliwości obserwowania spektakularnych upadków do wody innych uczestników kursu. Końcowe postępy naszych kursantów są takie same jak podczas kursów indywidualnych, a zabawa i przyjemność może nawet większa!

Pamiętajcie, że przychodząc do nas na kurs wystarczy tylko strój kąpielowy i ręcznik! Resztę dostaniecie od nas

 

Na jak długo przyjechać?

Najlepiej przyjechać na tydzień lub dwa. Taki czas wystarczy aby spokojnie zrealizować wybrany przez nas kurs. Można też podzielić naukę na kilka przyjazdów. Można przyjeżdżać na weekendy albo wpaść dwa razy w sezonie na tydzień. Również w przypadku gdy podczas swojego pobytu uda wam się zrealizować tylko pół kursu, drugie pół nie przepadnie. Będzie na was czekać, aż do następnego przyjazdu, który może być nawet w następnym sezonie!

 

Nauka samemu.

Gdy zdecydujesz się na naukę samemu, bo np. masz do dyspozycji sprzęt i dobre miejsce do pływania pamiętaj o kilku ważnych kwestiach, które zapewnią Ci szybszy postęp i bezpieczeństwo:

  • Zawsze poinformuj kogoś, że idziesz pływać, określ miejsce gdzie się wybierasz i przewidywany czas powrotu!
  • Zawsze sprawdź prognozę pogody przed wyjściem na wodę!
  • Zapoznaj się z akwenem na jakim będziesz pływał, miejsca niebezpieczne, mielizny i głębiny!
  • W miarę możliwości nie pływaj sam!
  • Ubierz się w piankę i kamizelkę asekuracyjną/kapok!
  • Naukę zacznij od dużych desek mieczowych i małych żagli. Wraz z postępami stopniowo zmniejszaj rozmiar deski i zwiększaj rozmiar żagla!
  • Trzymaj się zasady: rodziny się nie uczy!
  • Czerp jak najwięcej przyjemności z windsurfingu!
Klimat i surferski styl!

Pamiętajcie, że poza nauką windsurfingu liczy się miejsce i klimat w jakim uprawiacie ten sport. Przyjemnie jest pływać w miejscu pełnym surferskiego klimatu, pośród innych pasjonatów tego sportu. Warto również pod tym kątem przeanalizować kemping czy szkółkę do której się wybieracie. Pamiętajcie również, że nie cały dzień poświęcamy na pływanie, warto wybrać miejsce gdzie jest możliwość wyjścia gdzieś wieczorem, zjedzenia czegoś czy wyjścia na imprezę.