Jest wiele czynników decydujących o tym, czy nauka kitesurfingu będzie łatwą i przyjemną drogą do nowego hobby, czy frustrującym zmaganiem się z latawcem i swoimi słabościami. Aby uniknąć niepowodzenia, a przede wszystkim czekających na nowicjuszy zagrożeń, polecamy trzymać się podstawowych zasad i unikać błędów, o których opowiemy poniżej.

Ogromną rolę w procesie nauki ma dobór odpowiedniego miejsca do ćwiczenia. Sprawą pierwszorzędną jest bezpieczeństwo wybranego spotu. Największą zaletą dla każdego nowicjusza jest płaska i płytka woda, która po pierwsze ułatwia wszystkie ćwiczenia, od pierwszego sterowania do startów z deską, jak również daje ogromny komfort psychiczny i fizyczny dla osoby uczącej się. Nauka w płytkiej wodzie jest mniej wyczerpująca, przyjemniejsza i bezpieczniejsza pod każdym względem, stąd też Zatoka Pucka jest doskonałym akwenem do kitesurfingu. Jest to również bardzo wietrzny region Polski, stąd uprawianie tego sportu jest tam możliwe przez wiele dni w roku.

Nauka kitesurfingu

Sprawą równie ważną jest ilość innych użytkowników spotu. Nikt nie będzie czuł się komfortowo ucząc się w tłumie, to oczywiste, dodatkowo mniejsza ilość innych uczestników akwenu to większe bezpieczeństwo, mniejsza szansa na splątania, czy upuszczenia latawca na czyjąś głowę, jak to dzieje się na porządku dziennym w słynących z tłumów na wodzie Chałupach. Położenie na uboczu i wyłączność na szkolenie w okolicy bazy SurfPoint Maszoperia, daje niepowtarzalną okazję na komfortowe szkolenie w bezpiecznym i niezatłoczonym akwenie.

Infrastruktura towarzysząca

Ważna jest również infrastruktura, bo nie samym kitesurfingiem świat stoi. Oprócz korzystnych warunków na wodzie, liczy się również rozwinięta infrastruktura w pobliżu. Możliwość skorzystania z gorącego prysznica, baru, restauracji, czy zajęcie czymś dzieci na czas swoich lekcji (np. zorganizowanymi animacjami), słusznie wydaje się ważne dla wielu z Was. O te aspekty nie musicie się martwić przyjeżdżając na kemping Maszoperia, na którym położona jest nasza baza SurfPoint. Bliskość Jastarni daje również wiele możliwości zakwaterowania, dobrego jedzenia, czy rozrywki.

 

Uczyć się samemu czy z instruktorem?

No dobrze, pewnie część z Was już pomyślała „to skoro wiem już gdzie, to czy nie lepiej, jakbym spróbował/a nauczyć się samodzielnie?”. Żyjemy przecież w czasach, kiedy Youtube, Google, albo kuzyn, mogą nauczyć nas wszystkiego. Naszym zdaniem, pomoc instruktora jest niezbędna na początku nauki. A dlaczego?

1. Z instruktorem będzie przede wszystkim bezpieczniej

to on wybiera dogodne miejsce i warunki do każdego ćwiczenia oraz o to, żebyście mieli dobrze dobrany i przygotowany do tego sprzęt. Pilnuje też Waszego bezpieczeństwa w ruchu (przestrzegania prawa drogi) i jest w stanie szybko zauważyć i zareagować na zmieniające się warunku atmosferyczne.

2. Z doświadczonym instruktorem twój postęp będzie niewspółmiernie szybszy niż samodzielnie.

Naprawdę dobry instruktor jest w stanie zauważyć i skorygować każdy Wasz błąd zanim jeszcze go popełnicie :). Ośmiogodzinny kurs z fachowcem daje więcej niż 20 godzin samodzielnych zmagań.

3. Nowoczesny sprzęt do nauki

Duża szkoła kitesurfingu ma zdecydowanie większy wybór rozmiarów i rodzajów latawców niż moglibyście zapewnić sobie sami. My w dodatku wymieniamy kite’y co roku, więc sprzęt jest nowy i wysokiej jakości.

4. Bezpieczeństwo

Trzymając się zasady, że dobra szkółka dba o wszystko i Ty nie musisz się martwić kompletnie niczym, nad Twoim bezpieczeństwa w SurfPoincie dba również czujny bosman na motorówce, który przywiezie Was z powrotem, jeśli zdarzy się wypłynąć za daleko.

5. Wypożyczenie sprzętu

Dodatkowo, ucząc się w szkole, po kursie dalej możecie wypożyczać te same, dobrane pod siebie latawce i szlifować swoje umiejętności. Jednocześnie, Wasz instruktor pomoże w wyborze odpowiedniego latawca przed zakupem.

Sezon kitesurfingowy w Polsce nad Zatoką Pucką

Zatem kiedy zacząć? Oczywiście, jak najszybciej! Szkoły na Półwyspie Helskim działają od maja do końca września. Jeśli możecie sobie pozwolić na wyjazdy zagraniczne, to są miejsca, w których zimą są doskonałe warunki do kite’a, więc pływać można cały rok.

W jakim wieku można zacząć naukę kitesurfingu?

Nie ma ścisłych ograniczeń wiekowych do uprawiania kitesurfingu. Nasi kursanci mieszczą się w przedziale 7-70 lat. Nie, nie jesteście jeszcze na to za starzy :) Możecie na wszelki wypadek doczytać https://www.surfpoint.pl/blog/mozna-rozpoczac-nauke-kitesurfingu.

Co wziąć ze sobą? Na jak długo przyjechać?

Przyjeżdżając na kurs kitesurfingu nie musicie mieć ze sobą żadnego ekwipunku: szkółka dostarcza Wam pianki, kaski, kamizelki i cała resztę sprzętu w cenie kursu. Może się przydać ewentualnie ręcznik, więc jest mniej dźwigania, niż jadąc na basen :) Dobrze jest przyjechać i zostać na miejscu na tydzień lub dwa, żeby mieć pewność, że ukończycie cały kurs (zależy to oczywiście od warunków atmosferycznych). Jeśli nie możecie sobie pozwolić na tak długi urlop, to Waszą najlepszą opcją jest rozbić kurs na kilka przyjazdów na weekendy, długie weekendy itd.

Jaki kurs kitesurfingu wybrać? Co oznaczają określenia IKO 1 itd?

Osoba, która pierwszy raz zerknie na ofertę szkół kitesurfingu może czuć się nieco zagubiona.
Każdy kurs jest sygnowany określeniem “IKO” z jakąś cyferką (np IKO 1, IKO 1+2).
IKO to skrót od International Kiteboarding Organization, czyli organizacji, która stworzyła metodykę szkolenia, zaczęła szkolić instruktorów i przyjęła najlepsze szkoły pod swoje skrzydła (aktualnie tylko 6 polskich szkół ma licencje IKO – sprawdź które: https://www.ikointl.com/IKO-Kite-Schools-Centers?school_combine=Poland).

Każdy z poziomów IKO określa zakres umiejętności jakie kursant powinien opanować. W ofercie każdej szkoły możecie też zauważyć jaki czas szkoła przewiduje na ukończenie określonego poziomu, dlatego zwykle nazwa kursu wygląda mniej więcej tak: Kurs IKO I – 5h, Kurs IKO I+II – 10h.

W trakcie kursu IKO 1, który trwa 4-5h zaznajomicie się ze sprzętem, zasadami bezpieczeństwa, opanujecie sterowanie latawcem oraz wykorzystać jego moc do ciągania się po wodzie (tzw body dragi).

W ramach szkolenia IKO 1+ 2 trwającego 8-10h ćwiczymy dodatkowo startowanie i doskonalimy pływania, staramy się utrzymać wysokość i potrenujemy zwroty. Zwykle po osiągnięciu tego poziomu możemy powoli mówić o pierwszym etapie samodzielności.

Kurs IKO 1+2+3 to 13 lub 15h lekcji po których będziesz już ogarnięty;) To docelowy format kursu, trzeba wypływać parenaście godzin żeby poczuć czym jest kitesurfing.

Ile kosztuje nauka kitesurfingu?

Tak naprawdę żeby pływać, być samodzielnym i bezpiecznym dla siebie i innych to trzeba spędzić na wodzie minimum kilkanaście godzin. Należy więc wybrać Kurs IKO 1+2+3, który można oczywiście podzielić na etapy i wybrać podczas jednego wyjazdu IKO 1, podczas kolejnego np IKO 2+3. Tak więc opcji jest sporo, szkoła dostosuje ofertę do Waszych możliwości czasowych i warunków wiatrowych.

Odpowiadając jednak na pytanie ile trzeba wydać, żeby nauczyć się kitesurfingu w Polsce to odpowiadamy:

minimum 1000zł, realnie ok 1300-1500zł.
Pamiętajcie, że uczyć można się całe życie i odbycie kursu parunastu godzinnego nie oznacza, że będziecie już wszystko ogarniać i w każdych warunkach. Ten wymiar czasu spędzony na wodzie pozwala jednak na rozpoczęcie dalszej przygody już samodzielnie.

 

Zakwaterowanie w Jastarni

Opcji jest sporo:

 1. Baza Maszoperia: Na kempingu Maszoperia gdzie mieści się nasza szkoła, można wynająć przyczepę kempingową, rozbić namiot lub wynająć pokój.Cennik i rezerwacja: http://www.maszoperia.pl/pl/kampery/03-wynajem-przyczep
 2. Baza Posejdon: nasza baza znajduje się na terenie ośrodka wczasowego Posejdon – sprawdź ofertę: https://www.nat.pl/nasze-obiekty/osrodek-wypoczynkowy-posejdon-jastarnia
 3. Wynająć mieszkanie/pokój w mieście Jastarnia, które znajduje się około 10 minut spacerem od naszej szkółki. Lista najbliższych kwater znajduje się https://www.surfpoint.pl/kwatery
 4. Biuro Informacji Turystycznej to bardzo pomocna instytucja w Jastarni! Zwykle mają wiedzę gdzie jest wolny pokój nawet w szczycie sezonu, wiele razy nam i Kursantom znajdowali lokum nawet w niemożliwych sytuacjach:)Biuro Promocji i Obsługi Turystycznej Gminy Jastarnia
  ul. ks. P. Stefańskiego 5
  84-140 Jastarnia
  tel. 58 675 20 97, tel./fax 58 675 23 40
  [email protected]
 5. Inne pomocne strony:
  http://www.jastarnia.info.pl/noclegi/wszystkie
  Airbnb
  https://www.nocowanie.pl/noclegi/jastarnia/

Jeśli potrzebujecie pomocy w wynajęciu jakiejś kwatery, piszcie! Na pewno pomożemy!