Wybierając się na kurs kitesurfingu czy windsurfingu warto dobrze zastanowić się nad wyborem szkoły w której będziemy się uczyć. To od niej, w dużej części, będzie zależeć jak będziemy wspominać nasz urlop i wydane -często nie małe- pieniądze.

W tym artykule postaramy się pokazać na co zwrócić uwagę wybierając szkółkę. Spróbujemy również pokazać co wyróżnia najlepszą szkołę windsurfingu i kitesurfingu w Polsce na tle innych. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Doświadczenie szkoły i kadry w nauce

Jest to pierwsza rzecz nad jaką powinniśmy się zastanowić. Zapewne nikt z nas nie chciałby trafić w ręce instruktora, który pierwszy raz w życiu prowadzi lekcję, dodatkowo bez wcześniejszego przygotowania pod postacią kursu instruktorskiego.

Jak więc tego uniknąć i już podczas przeglądania stron internetowych zorientować się która szkółka jest warta uwagi?

 • Kadra Instruktorska

  Jedna z najistotniejszych kwestii o ile nie najistotniejsza! W końcu to z kimś z tej kadry spędzimy kilka lub kilkanaście godzin podczas nauki i powierzymy nasze bezpieczeństwo. Jak więc sprawić, by nie trafić na osobę przypadkową tylko profesjonalistę? W tym celu warto zorientować się czy na stronie szkoły są informacje o kadrze. Jeśli są to świetnie! Sugeruje to, że instruktorzy wracają do pracy w tej szkółce co sezon. To gwarantuje nam, że trafimy na osobę doświadczoną w nauczaniu windsurfingu czy kitesurfingu, a czasem obydwu tych dyscyplin. Brak takiej informacji na stronie może sugerować brak stałej kadry.

 • Historia szkoły

  Często takie informacje są łatwo dostępne na stronie internetowej szkoły. Szkółka której historia sięga jeden sezon raczej nie będzie gwarantem stabilności, bezpieczeństwa i doświadczonej kardy. Może się okazać, że w sytuacji gdy nie uda się nam wykorzystać całego wykupionego kursu i dostaniemy voucher na następny sezon, za rok nie będziemy mieli już gdzie go wykorzystać. Konkurencja pomiędzy szkółkami jest bardzo duża co powoduje, że niestety dużo z nich działa tylko przez jeden/dwa sezony. Zdecydowanie bezpieczniej skupić się na szkółkach istniejących na rynku kilka lat. Jest to gwarancja, że nasze pieniądze nie przepadną i że będziemy mieli gdzie wrócić za rok.

 • Wielkość szkoły

  Uwagę powinniśmy zwracać raczej na duże szkółki. Szkoła surfingowa aby odnieść sukces na rynku, musiała działać przez dłuższy czas i spełnić oczekiwania klientów.

 • Założyciel szkoły

  Jest to informacja łatwa do odszukania w internecie, a która może nam nieco poszerzyć obraz szkoły. Dobrze zwrócić uwagę jakie kierownik szkółki ma doświadczenie, uprawnienia i kompetencje. W końcu to od niego zależy jak zorganizowana jest placówka, jak pracują i uczą jej instruktorzy.

 • Doszkalanie

  Kolejną informacją, która może świadczyć o profesjonalizmie instruktorów, jest fakt prowadzenia kursów instruktorskich przez szkółkę. Prowadzenie takich kursów przez szkołę zapewnia jej dopływ nowych wykwalifikowanych instruktorów jak również motywuje obecnych do podnoszenia swoich kwalifikacji. Umożliwia to również młodszym instruktorom zwrócenie się o poradę do swoich bardziej doświadczonych kolegów.


Sprzęt jakim dysponuje szkoła

Sprzęt na jakim się uczymy jest bardzo ważnym czynnikiem warunkującym optymalne wykorzystanie czasu na wykupionej lekcji. Na źle dobranym sprzęcie nauka będzie bardzo spowolniona lub wręcz będziemy stać w miejscu. Dobrze jest wybrać szkołę, która dysponuje dużą ilością sprzętu. Dzięki temu instruktor będzie miał możliwość wyboru sprzętu optymalnego dla nas i naszych umiejętności, a nie tego który akurat jest dostępny. Polecamy też zwrócić uwagę, z którego roku jest sprzęt, czy jest on wymieniany co sezon czy będziemy się uczyć na sprzęcie kilkuletnim.

Technologia produkcji i konstrukcja zestawów do kitesurfingu czy windsurfingu nie zmieniła się diametralnie na przestrzeni ostatnich kilku lat, więc zarówno latawiec czy deska z 2018 roku jak i ta z 2015, w rękach osoby początkującej będą się zachowywały podobnie. Jednak należy pamiętać o tym, że sprzęt w szkole jest mocno eksploatowany, im starszy sprzęt tym większe ryzyko jego awarii podczas zajęć. Uszkodzony żagiel lub latawiec, z którego schodzi powietrze, powodują konieczność wymiany sprzętu podczas lekcji. Szansa na to, że szkółka odliczy czas potrzebny na wymianę sprzętu od czasu wykupionej lekcji jest niewielki. Gorąco polecamy zapytać przed zajęciami jaka jest polityka szkółki w takiej sytuacji i czego możemy się spodziewać! (Dla przykładu w naszej szkółce ten czas nie wlicza się w czas lekcji.) Poza tym zawsze miło jest popływać na najnowszym sprzęcie .

Sprzęt dla dzieci

Gdy planujemy zapisać swoje dziecko na zajęcia czy to z windsurfingu czy z kitesurfingu bardzo ważną kwestią jest to czy szkoła posiada sprzęt dla dzieci. W przypadku windsurfingu deska dla dorosłych z dziecięcym żaglem po prostu nie skręci, a w przypadku kitesurfingu np. rozstaw uchwytów na nogi będzie zbyt szeroki dla surfera o wzroście 135cm Najlepiej, samemu zapytać o dostępność sprzętu dla najmłodszych lub sprawdzić na stronie czy szkółka taki oferuje.

Walkie talkie

Jeśli szkoła nie proponuje do nauki kitesurfingu systemu walkie talkie to radykalnie ogranicza możliwość komunikacji z kursantem, a więc efektywność szkolenia jest zdecydowanie niższa. Temat opisaliśmy szczegółowo tutaj: https://www.surfpoint.pl/blog/walkie-talkie-dlaczego-wazne-nauce-kitesurfingu

 

Lokalizacja

Kolejnym ważnym punktem podczas wybierania szkoły surfingowej jest jej lokalizacja. Zachęcamy do wyboru szkoły, która posiada bazę zlokalizowaną blisko wody, wykorzystującą duży i płytki akwen.

 • Baza. Obecność bazy gwarantuje nam nie tylko to, że szkółka faktycznie istnieje, ale również zaplecze w postaci szatni, pryszniców i często też stref relaksu z wygodnymi kanapami na których można w wygodzie czekać na rozpoczęcie lekcji lub wypoczywać po jej zakończeniu. Zdecydowanie nie polecamy szkółek prowadzonych „ z bagażnika” bez konkretnej bazy. Nie gwarantują one wyżej wymienionych udogodnień, ciężko sobie wyobrazić aby do bagażnika samochodu zmieściła się odpowiednia ilość sprzętu w tym akcesoriów potrzebnych do surfingu czyli np. pianek, kasków, trapezów.
 • Akwen. Obecność dużego, płytkiego akwenu znacząco wpływa na nasz komfort podczas zajęć, bezpieczeństwo i szybkość nauki. Nauka na akwenie zatłoczonym jest znacznie mniej komfortowa, powoduje że skupiamy się na omijaniu kolizji z innymi surferami a nie na naszych błędach.
  Analizując szkółkę pod tym kontem warto sprawdzić czy jest to
  jedyna szkółka na danym akwenie lub kempingu. Im więcej szkółek tym większy tłok na wodzie Z kolei głęboka woda spowalnia nasze postępy i zmniejsza bezpieczeństwo. Kwestią istotną dla naszego komfortu i zdrowia jest też zejście do wody. Strome, kamieniste lub zejście z wykorzystaniem pomostu na pewno utrudni nam rozpoczęcie zajęć i narazi na niepotrzebne kontuzje.
 • Mewia Rewa. Wykupując kurs w szkole warto zorientować się czy dana szkoła ma możliwość prowadzenia szkoleń kitesurfingowych na wyspie na środku zatoki Puckiej. Wyspa nazywana jest Mewią Rewą. Możliwość prowadzenia przez szkołę zajęć na „mewiej” pozwala do maksimum wykorzystać wszystkie dni wietrzne podczas kursu. Więcej o mewiej i dlaczego tak warto na niej szkolić przeczytacie w tym artykule! Link.
 • Bliskość do wody. Pamiętajmy, że sprzęt musimy przetransportować z bazy do wody. Jeśli baza położona jest blisko wody tym mniej czasu stracimy na przenoszenie sprzętu czy jego wymianę podczas zajęć w przypadku np. zmiany warunków pogodowych.

 • Bliskość innych atrakcji, miasteczka. Nie samym surfingiem człowiek żyje Zajęcia windsurfingu czy kitesurfingu zajmują maksymalnie około 4 godzin dziennie. Warto zastanowić się jak spożytkować pozostały czas. W tym mogą pomóc atrakcje zlokalizowane w pobliżu wybranej przez nas szkoły czy kempingu. Obecność baru, restauracji, plaży lub pobliskie miasteczko na pewno dadzą nam wiele możliwości zagospodarowania czasu. Wybierając szkółkę na kempingu oddalonym od innych atrakcji możemy być skazani na spędzenia czasu tylko w jednym miejscu, co w przypadku choćby kilkudniowej deszczowej pogody może stać się dosyć uciążliwe ;).
 • Parking. W sytuacji gdy nie będziemy mieszkać w pobliżu wybranej szkoły istotna organizacyjnie może być możliwość pozostawienia niedaleko samochodu w czasie kiedy trwają nasze zajęcia. Na półwyspie helskim z powodu ochrony przyrody ilość parkingów jest dosyć ograniczona. Dobrze aby przed wybraniem się na zajęcia samochodem sprawdzić czy będziemy mieli gdzie go zostawić.

Bezpieczeństwo

Bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo jakie może nam zapewnić szkoła.
Posiadanie przez szkółkę co najmniej jednego
pontonu/skutera wodnego czy motorówki umożliwia asekurowanie uczniów przez cały czas trwania zajęć i jeśli zajdzie taka potrzeba podpłynięcia do nich.

Zatrudnianie przez szkołę bosmana lub beach boy’a, który ma na oku cały akwen i szybko udzieli pomocy gdy będzie ona potrzebna.

Wskazówką dla nas jaki szkółka ma stosunek do bezpieczeństwa swoich kursantów jest ilość i dostępność różnych rozmiarów kamizelek asekuracyjnych i kasków. W myśl zasady „strzeżonego Pan Bóg strzeże” polecamy zorientować się czy szkoła i jej instruktorzy są ubezpieczeni.

 

Rodzaje kursów i ich cena

Różne szkółki oferują różne ceny i rodzaje kursów. Watro wcześniej zapoznać się z ich ofertą i wstępnie zorientować się, które propozycje najbardziej nam odpowiadają. Najczęściej mamy do wyboru różne pakiety kursów indywidualnych, grupowych, a w większych szkołach również oferty obozów.

Bardzo ważną kwestią jest co wliczone zostało w cenę kursu. Nieprzyjemną niespodzianką jest moment, w którym dowiadujemy się że musimy dodatkowo zapłacić np. za piankę na czas kursu, trapez czy buty do wody. Profesjonalne szkółki zapewniają wszystko to w cenie kursu tak aby osoba niezaznajomiona z tymi sportami nie musiała się o nic martwić. ( Na przykład w SurfPoincie w cenie jest zagwarantowane wszystko, nasz klient martwi się tylko o swój strój kąpielowy i ręcznik, resztę potrzebnych rzeczy dostaje od nas).

Kolejną kwestią jest sytuacja, w której nie wykorzystaliśmy całości wykupionego kursu bo np. była bezwietrzna pogoda, ograniczały nas obowiązki rodzinne czy złe samopoczucie/kontuzja. Dobrze jest tą kwestię ustalić jeszcze przed kursem, żeby nie okazało się że nasze pieniądze w takiej sytuacji przepadają. Niektóre szkółki wypisują voucher na następny sezon na niewykorzystane godziny kursu, a inne (tak jak u nas) rozliczają się z klientem dopiero na sam koniec kursu dając Klientowi pełny wybór. Przed wyjazdem sumujemy wypływane godziny i dopierajamy najbardziej korzystny pakiet, a potem albo rozliczamy się tylko za niego, albo wystawiamy voucher na większy kurs. Robimy dokładnie tak jak zdecyduje Klient ;)

Licencje i certyfikaty

Potwierdzeniem profesjonalizmu szkoły są posiadane przez nią licencje, certyfikaty i przynależność do międzynarodowowych organizacji. Członkiem organizacji mogą być tylko szkoły, które spełniają wymagania np zatrudnianie instruktorów tylko z uprawnieniami instruktorskimi, posiadanie motorówek, wyznaczenie procedur bezpieczeństwa itd. Kursantowi poza pełnym profesjonalizmem działalności gwarantuje też możliwość otrzymania po kursie legitymacji poświadczającej nabyte umiejętności. W przypadku kitesurfingu jest to IKO lub PZKite, a w przypadku windsurfingu patent VDWS lub PSW. Gdy nie wiemy czy szkółka może wystawić taki patent – zapytajmy!

Posiadanie przez szkółkę certyfikatu organizacji zrzeszającej szkoły i instruktorów jest dodatkowym potwierdzeniem posiadania przez kadrę uprawnień i kompetencji do prowadzenia szkoleń.

Dni bezwietrzne

Jak powszechnie wiadomo pogoda nad polskim morzem bywa kapryśna przez co możemy trafić na kilka bezwietrznych dni podczas naszego kursu. Dobrze jest zorientować się czy wybrana przez nas szkoła ma coś do zaoferowania na taką okoliczność. Coraz większa ilość szkół może nam zaproponować Wake’a czyli pływanie na desce za motorówką, wycieczki na SUP’ach, zajęcia yogi lub skimbord (u nas za darmo dla każdego!).

Opinie klientów

W tym zakresie z pomocą może nam służyć Facebook czy Google. Opinie i uwagi innych klientów są bardzo cenną dla nas wskazówką. Często też możemy tak uzyskać informacje o poszczególnych instruktorach. W naszej opinii, przy dużej ilości ocen jest to jedno z pewniejszych źródeł informacji, które może obiektywnie oddać prawdziwy obraz tego co zastaniemy na miejscu