Mewia Rewa, zwana też Ryfem Mew, albo Suchą Rewą.

Zapisując się na kurs kitesurfingu lub śledząc życie naszej szkoły na facebooku, prędzej czy później usłyszycie o szkoleniu na Mewiej Rewie. Dla niewtajemniczonych i tych, którzy chcą lepiej zrozumieć fenomen tego miejsca, opowiemy czym jest ta tajemnicza „Mewia”, z jakiego powodu często tam szkolimy i dlaczego jest to tak znaczącym atutem naszej oferty kitesurfingowej.

Mewia Rewa to piaszczysta łacha rozciągająca się w poprzek Zatoki Puckiej, tworząc wyspy oraz pas znaczącego wypłycenia pomiędzy Kuźnicą i Rewą. Obszar płytkiej wody ma długość około 5km i kilkaset metrów szerokości.


Ale dlaczego nie pływamy przy brzegu? Po co wypływać na wyspę, na środek zatoki?

Półwysep Helski stanowi naturalną przeszkodę terenową dla wiatru, który przy kierunkach od północno zachodniego, przez północny, po wschodni, musi „przedrzeć się” przez Półwysep, aby dostać się na zatokę. Taki wiatr nazywamy z ang. offshore, a więc wiejący od strony brzegu.

Z powodu wysokich przeszkód, takich jak drzewa, czy budynki, dochodzi do zawirowań i turbulencji w przepływie powietrza. Co za tym idzie, wiatr z kierunków offshore mocno hamuje i na dystansie do ok. pół kilometra od brzegu, po strony zatoki, w zasadzie nie wieje lub wieje bardzo nierówno. Z tego powodu, uprawianie kietesurfingu „przy brzegu” jest w tych wypadkach bardzo utrudnione. Zaawansowane osoby mogą czasem próbować popływać, ale muszą wypłynąć daleko od brzegu. Wiąże się to z pływaniem po głębokiej wodzie i bardzo utrudnionym powrotem do brzegu. Szkolenie w takich warunkach to strata czasu, latawce w niekonktrolowany sposób przepadają i szarpią. Nam naprawdę szalenie zależy na efektywności szkolenia i Waszym zadowoleniu, więc nie robimy Wam tego:)

A więc na Mewiej:

Dzięki swojemu położeniu na środku Zatoki Puckiej, z dala od wszelkich przeszkód terenowych, wyspy Mewiej Rewy nie są poddane żadnym zakłóceniom wiatru. Kierunki offshorowe na Półwyspie wieją tam bez żadnych turbulencji. Nie raz zdarza się, że na Mewiej wiatr północny wieje nawet mocniej i równiej, niż po północnej stronie półwyspu (od strony otwartego morza), ponieważ nie występuje efekt „odbicia” wiatru od ściany lasu.

Oprócz doskonałych warunków wiatrowych, ogromnym atutem Mewiej jest płytka woda. Pas wypłycenia wokół wysp ma kilkaset metrów szerokości. Daje to ogromny komfort szkolenia dla osób początkujących i stanowi główny czynnik bezpieczeństwa podczas kursu kitesurfingu.

Flota, szybki czas dotarcia

Dzięki rozbudowanej flocie motorówek (podczas sezonu w bazie SurfPoint Maszoperia dysponujemy pięcioma pontonami – w sumie prawie 350 koni mechanicznych!), oraz korzystnemu położeniu w bliskiej odległości do Mewiej Rewy, jesteśmy w stanie przetransportować tam wszystkich swoich kursantów w ciągu 15 minut. Innymi słowy, kiedy większość innych szkół rozkłada ręce, bo przy brzegu nie wieje, my w ciągu kwadransa jesteśmy już na swoim własnym, wietrznym i przede wszystkim, niezatłoczonym spocie! Niewielka część naszej konkurencji ma bowiem dostęp do motorówek, a zdecydowana większość jest po prostu położona zbyt daleko i nie opłaca im się kursować na Mewią.

 

Jeśli nie Mewia to co?

Wielu szkółek, jak i osoby prywatne, w przypadku wiatrów offshore decyduje się na samochodową eskapadę z Półwyspu na drugi brzeg zatoki, aby tam, w okolicach Pucka spróbować skorzystać z Północnego wiatru. Cóż, jeśli ktoś lubi spędzać swój urlop w słynnych helskich korkach i marnować kilka godzin na objazd całej zatoki, tylko po to żeby popływać w tłumie innych kitesurferów i plażowiczów, to droga wolna. Całe szczęście, przywilej korzystania z idealnych warunków Mewiej pozostaje tylko dla nielicznych .

Unikalne miejsce

Żeby postawić kropkę nad „i”, wystarczy spojrzeć na przepiękny krajobraz, widok wielkich stad ptaków towarzyszących naszym kursantom podczas pływania i epickie sesje przy zachodnie słońca, żeby zrozumieć, że kite’ować na Półwyspie i nie zaliczyć Mewiej, to tak zjeść lizaka przez papierek – zwyczajnie bez sensu .

 

A te wszystkie przyjemności bezpłatnie, w ramach kursu:)