Ze zdumieniem możemy powiedzieć, że nadal jesteśmy jedną z nielicznych szkół w Polsce, która podczas nauki kitesurfingu korzysta z łączności walkie talkie.

Od czasu naszych pierwszych testów, które miały miejsce w 2009 roku NIE WYOBRAŻAMY SOBIE szkoleń bez stałego kontaktu radiowego z kursantem. Poza pierwszymi 1-2 zajęciami na których poznajesz sprzęt, spot, uczysz się sterowania małym latawcem na każdych kolejne lekcjach dzieje się naprawdę dużo.

Kiedy zaczynasz wykorzystywać moc latawca do poruszania się po wodzie (body dragi – 3-4 godzina szkolenia) często oddalasz się od instruktora. Wystarczy, że to będzie 10-15m, ale będziesz stał niekorzystnie względem wiatru to zacząłby się problem z usłyszeniem wskazówek przekazywanych nawet krzykiem.  Podczas ćwiczeń generujesz hałas ślizgając się po wodzie, a dodatkowo wiejący wiatr i kask na głowie utrudniają werbalną komunikacje.

Body dragi - podczas ich nauki jesteś jeszcze blisko instruktora
Body dragi – to jedno z ostatnich ćwiczeń podczas nauki których jesteś jeszcze blisko instruktora

Walkie talkie rozwiązuje problemy z brakiem bądź zakłóceniem komunikacji.

Możesz szaleć i wykonywać bardzo dynamicznie ćwiczenia, możesz spłynąć np 50m od instruktora, a zawsze będziesz słyszeć wszystkie wskazówki.

Wyobraź sobie, że zaczynasz pływać, udaje Ci się start i w euforii odjeżdżasz 100-200m od instruktora. To normalne i każdy tak robi, nawet najbardziej subordynowany Kursant :) Nie chciałbyś stracić kontaktu z instruktorem, prawda? Fajnie jakby podpowiedział co możesz poprawić oraz kiedy jest dobry moment do startu z powrotem. To brzmi oczywisto, ale bez walkie talkie nie bylibyśmy w stanie wymienić się uwagami.

Niesamowicie na efektywność nauki kitesurfingu wpływa możliwość udzielania podpowiedzi ON-LINE. Bardzo często prosimy o np obniżenie pozycji latawca czy też dynamiczniejsze nim ruchy. Reagując na bieżąco jesteśmy w stanie szybciej robić postępy. Nie musisz się zatrzymywać, słuchać porad, a potem wykonywać kilku kolejnych kilku prób  danego ćwiczenia. Po prostu słuchasz co instruktor mówi i możesz od razu wprowadzać poprawki :)

Dodatkowo dzięki walkie talkie instruktorzy mają stały kontakt z naszą ekipą Rescue, a więc bosmanami, którzy w razie potrzeby są w stanie udzielić pomocy. W dalszych etapach szkolenia zdarza się, że zgubisz deskę i nie możesz jej znaleźć. Możesz też odpłynąć trochę za daleko i szybciej będzie jak nasza ekipa podrzuci Cie pontonem, a instruktor błyskawicznie podpłynie do brzegu. Ty zyskujesz czas na kolejne ćwiczenia, a nie tracisz na podchodzeniu z latawcem w górze.

Podsumowując:

Stały kontakt z instruktorem niesamowicie podnosi poziom poczucia bezpieczeństwa oraz ogromnie zwiększa efektywność szkolenia.