Często po kursie pytacie nas jaki sprzęt dla siebie kupić. Dobry dobór latawców i deski nie jest łatwy, ale postaramy się dać Wam kilka wskazówek.

Przedmowa – bezpieczeństwo

Zacznijmy od tematu bezpieczeństwa. Samodzielnie wybierz się na wodę dopiero wtedy kiedy będziesz znał wszystkie zasady bezpieczeństwa. Zwyczajowo określamy, że prezentując poziom pełnego IKO II możesz zacząć samodzielnie wychodzić na wodę. Bezwzględnie musisz umieć prawidłowo pezygotowowac i wystartować latawiec. Przy błędnym ustawianiu się względem wiatru i swojego okna wiatrowego ten podstawowy manewr może być bardzo niebezpieczny. Dla mnie osoba która nawet dobrze pływa, a widzę, że nie czuje tego podstawowego manewru jest po postu niebezpieczna dla siebie i innych.

Gdzie będziesz pływać?

To bardzo istotne aby wybierając sprzęt zastanowić się gdzie przede wszystkim będziecie pływać. My z założenia rozpatrujemy budowę zestawu kitesurfingowego mającego pokryć jak najszerszy zakres warunków wiatrowych. W Polsce nie występują stałe i regularne wiatry, więc warto być przygotowanym na każde warunki. Wiadomo, że raczej są u nas warunki słabowiatrowe, ale potrafi też dowalić 25-30 węzłów. Za granicą jest różnie, w niektórych miejscach wieje mocno lub bardzo mocno, w innych słabiej. Każdy z Was musi rozważyć jakie ma możliwości i gdzie zamierza pływać.

Do celów poniższego artykuły zakładamy, że głównie będziemy pływać w Polsce i rozważamy tylko latawce pompowane.

Ile latawców powinieneś mieć?
Każdy latawiec ma określony zakres wiatrowy w którym możesz go wykorzystywać.
Aby pokryć wszystkie warunki wiatrowe dobrze by było mieć powiedzmy 4 latawce. Posiadając 3 kity popływasz w większość wietrznych dni. Dobrze dobrane 2 latawce pozwolą Ci bawić się w najczęściej występujących warunkach, ale jak warunki będą skrajnie słabowiatrowe, albo będzie bardzo mocno to będziesz musiał szukać kolegi, który ma odpowiedni sprzęt. Zawsze możesz skorzystać też usług wypożyczalni takiej jak SurfPoint:)
Ile ważysz?

Podzielimy nasze propozycje dzieląc nas na 3 kategorie wagowe: 50, 75 i 100kg.

Nasze propozycje:
Waże 50kg:

Najbardziej optymalne zestaw kite’ów: 7, 9, 12
Deska docelowa: 130-134
Zakres orientacyjnie: od 12 węzłów do około 25 (górna granica jest też determinowana umiejętnościami)

Na większym latawcu (14-17m2) będąc zaawansowanym kitesurferem pewnie dał(a)byś radę pływać przy jeszcze mniejszym wietrze (nawet 9-10 węzłów). Problemem jednak jest to, że będąc na głębokiej wodzie kiedy ten większy latawiec wpadnie Ci przy takich warunkach do wody to będzie Ci go bardzo ciężko ponownie wystartować. Nie dość, że sam manewr wystartowania latawca w takich warunkach nie jest prosty to Twoja waga i niestety nie największa siła będzie skutkować tym, że będzie Cie mocno dryfować za latawcem. Bez mocnego oporowania restart będzie ciężki.

Waże 75kg:

Wariant 4 latawów:

Najbardziej kompletny zestaw kite’ów: 7, 9, 12 i 15-17.
Deska docelowa: 134-139

Czy na pewno potrzebuje tak duży latawiec jak 15-17m2?
Większy latawiec pozwoli Ci pływać w zakresie 10-15 węzłów, przy 13 węzłach będziesz mieć moc na skoki. Na 12m2 przy dobrej technice odpalisz przy ok 12-13 węzłach, ale będzie to raczej pływanie w lewo/prawo i walka o wysokość, a nie zabawa.

Alternatywny wybór (równie dobry): 7, 10, 13 i 17

Dlaczego alternatywny? Nie wszyscy producenci i nie wszystkie modele latawców występują w rozmiarze 13m2. Jeśli kupisz 7 i 10, a potem nie znajdziesz 13m2 to będziesz miał problem. Różnica pomiędzy 10m2 a 12m2 będzie za mała – w dużej części ich zakresy wiatrowe tych latawców będą się pokrywać.
Nie polecam zestawu 10 i 14m2. Dlaczego? 4m2 pomiędzy 10 a 14 to za duża różnica. Będzie się zdarzać tak, że na 14 będzie już za dużo, a na 10 jeszcze za mało. Para 13 i 10m2 działa, 14 i
10 niespecjalnie.

Wariant 3 latawców: 9, 12 i 15-17.

W Polsce częściej występują warunki słabo wiatrowe niż bardzo silno wiatrowych, więc proponujemy zrezygnować z latawca 7m2. Jak wieje bardzo mocno to czasem dacie radę na zdepowerowanej 9m2. Z drugiej strony jak wieje słabo to pływanie na 12m2 nie będzie możliwe jeśli zrezygnujemy z 15-17m2.
Są osoby które nie lubią pływania na bardzo dużych latawcach (15-17m2). Ci kitesurferzy mogą wybrać więc zestaw 7,9 i 12/ 7,10 i 13 albo rozważyć tańsze rozwiązanie:

Wariant 2 latawców: 9 i 12m2

Pływając nad Zatoką aby pływać jak najwięcej i chcą posiadać tylko 2 latawce warto wybrać jednak słabowiatrową konfiguracje:
Wariant (słabowiatrowy) 2 latawców: 12 i 15-17m2.

Wariant: 1 latawiec: 12 albo 15-17.

Jeśli możesz kupić tylko 1 latawiec to wybierz albo 12 albo 15-17. Ja bym wybrał 12m2, ale pamiętajcie, że posiadanie tylko 1 kite’a musimy być gotowi na daleko idący kompromis. Będzie wiało mało to nie popływamy, powieje powyżej 20 węzłów to tez nie damy rady…

Ważę 100kg:

Najbardziej optymalne zestaw: 17, 12, 9, (7).
7m2 użyjesz naprawdę rzadko.
Docelowa deska 139-145.
Uzupełniająco: decha typu „drzwi”, a więc coś szerokiego o długości 150-160cm. Naprawdę się przyda się przy słabym wietrze.

Wariant 2 latawców na Polskę: 17 i 12

Wariant 1 latawiec: 17m2!

Wyjątki od powyższych założeń:

Jeśli wiemy, że będziemy jeździć często do mocniejszo wiatrowych spotów np. do Egiptu, ważymy 75kg, a ogólnie nie jara nas pływanie przy 10-12 węzłach to możemy odpuścić zakup latawca typu 15-17m.

 

Kiedy mam trochę za mało, nie płynę swobodnie,walczę o prędkość, spływam z wiatrem…

Znajdź większą deskę. Pare centymetrów długości robi już różnicę. Większa deska jest też szersza, a więc ma większą powierzchnie. Dodatkowo jej budowa jest bardziej płaska (mniejszy rocker) co ułatwia pływanie jak masz za mało mocy. Dzięki większej desce szybciej się rozpędzisz i dłużej utrzymasz płynny ślizg.
Możesz też wydłużyć linki. Obecnie firmy produkują standardowe bary z 24-25metrowymi linkami. W zasadzie każda firma ma w ofercie przedłużki linek. Mało kto stosuje patent wydłużania linek, ale to działa:) Minusem tego rozwiązania jest to, że latawiec wolniej reaguje na ruchy barem. Wydłużenie linek o 5 metrów potrafi dodać mocy

Czy kupować wszystkie kity jednego producenta?

To całkiem dobry pomysł:) Argumentów przemawiających za wyborem sprzętu jednego producenta jest kilka. Na pewno ułatwiony będzie temat doboru baru. Zawsze rekomendowane jest, żeby używać baru tej samej firmy co latawce. Mamy wtedy pewność, że bar i jego system bezpieczeństwa będzie działać w poprawny sposób. Na upartego możemy używać 1 baru do wszystkich latawców. Mając kilka latawców tej samej firmy w sytuacjach awarii możemy ratować się częściami z innego kita np. nakrętka zaworu inflate/deflate.
No i najważniejsze: kupując latawce w tym samym modelu, a więc kształcie możemy liczyć, że powinny one być dobrze przez producenta zestrojone, a więc ich zakresy wiatrowe dobrze zoptymalizowane. Najczęściej ten największy latawiec 15-17m2 będzie innej konstrukcji niż te mniejsze (typowe słabowiatrówki), ale to i tak będzie działać.

Czy jeden bar będzie pasował do wielu latawców?

I tak i nie. Jeśli masz latawce jednej firmy i wszystkie mają taką samą ilość linek to technicznie nie powinno być problemu z podpięciem 1 baru do wielu latawców. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że rekomendowany szerokość baru do słabowiatrowego latawca to np. 54-57cm, a on nie będzie fajnie działał z kitem w wielkości 7-9m2. Latać będzie można, ale latawiec będzie bardzo szybki i reaktywny. Do tak małych latawców wskazane jest użycie baru o szerokości 45-50cm. Działa to również analogicznie odwrotnie: wąski bar do dużego latawca nie zadziała najlepiej…
Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie do całego zestawu przynajmniej 2 barów (węższego i szerszego) albo wybranie baru o regulowanej szerokości (np. Cabrinha, North Kiteboarding, Airush).

Często zadajecie pytanie czy można użyć baru firmy X do latawce firmy Y.

Nie ma łatwej odpowiedzi – to trzeba sprawdzić. Najważniejsze są 3 aspekty: 1) czy bary mają taką samą ilość linek 2) żeby stosunek długości linek mocy/ sterujących był taki sam jak w barze przewidzianym przez producenta 3) sprawność działania systemu bezpieczeństwa. Leashowanie u różnych producentów może odbywać się inaczej, więc jeśli porównanie dwóch pierwszych punktów przebiegły pomyślnie zawsze sprawdź czy po użyciu systemu bezpieczeństwa latawiec traci moc i dobrze układa się na wodzie.

Jaki latawiec kupić jako pierwszy?
Najlepiej ten, którego będziesz używać potencjalnie najczęściej. Pływając w Polsce proponujemy wybrać jako podstawowy latawiec ten, który będzie poźniej największym w naszym secie. Nad Zatoką najczęściej mamy warunki słabowiatrowe, dlatego kupując największy latawiec będziemy mieli najwięcej okazji do pływania.
Wkrótce inne artykuły:

– ile kosztuje sprzęt kitesurfingowy?

– zakup używanego latawca – na co zwrócić uwagę?

– jaki rodzaj kite’a wybrać – rodzaje, producenci?