W maju, czerwcu i wrześniu na każdy kurs otrzymasz 15% zniżki od cen w poniższe ofercie!
Pamiętaj również, że w tych miesiącach statystyki wiatrowe są najlepsze, a więc ukończenie kursu jest możliwe w bardzo krótkim czasie.
Kurs kitesurfingu
Kitesurfing (także kiteboarding) to jedna z odmian surfingu, czyli pływania na desce po falach. Klasyczny surfing wykorzystuje samą deskę, windsurfing – deskę z żaglem, zaś w kitesurfingu wykorzystuje się deskę i latawiec przypominający nieco paralotnię.
Kitesurfing to stosunkowo młoda dyscyplina sportu, ale szybko wywalczył sobie należne mu miejsce na plażach całego świata, także w Polsce. Warto zauważyć, że dyscyplina ta była niegdyś zaliczana do grona sportów ekstremalnych. Aktualnie, przy szybkim rozwoju technologii i poprawie bezpieczeństwa sprzętu, kitesurferem może zostać każdy. Nawet zaawansowany wiek nie jest przeszkodą, wystarczy ogólna sprawność fizyczna.
Do uprawiania kitesurfingu niezbędny jest odpowiedni sprzęt, czyli:
– Deska o niedużej wyporności. Rzucona na wodę utrzyma się na niej, ale pod wpływem ciężaru człowieka pójdzie na dno. W kitesurfungu używa się dwóch rodzajów desek: twin-tip i directional. Te pierwsze są tak samo zakończone po obu stronach i pozwalają pływać w obu kierunkach. Drugie kształtem przypominają deski surfingowe i używa ich się głównie do wyścigów i pływania na falach.
– Bar, czyli uprząż, do której przymocowany jest trapez i latawiec. W zależności od rodzaju może przypominać siedzisko, z którego korzysta kitesurfer lub pas zapinany wokół bioder. W każdym przypadku bar połączony jest linkami z trapezem.
– Latawiec, czyli swoiste źródło napędu. Wiatr łapany w latawiec pozwala kitesurferowi utrzymać się na powierzchni deski oraz wprawić ją w ruch ślizgowy po wodzie. Latawce produkuje się w kilku wersjach i rozmiarach, te największe stosowane są przez zaawansowanych kitesurferów. Latawiec dobiera się nie tylko do umiejętności sportowca, ale także do jego wagi. Dzieci z natury rzeczy korzystają z mniejszych latawców. Takie same proponuje się też osobom, które dopiero uczą się pływania na desce z latawcem. Warto zauważyć, że tak naprawdę to nie deska, ale właśnie latawiec utrzymuje kitesurfera nad powierzchnią wody.
Nauka kitesurfingu odbywa się na kursach IKO. Trójstopniowy kurs pozwala na poznanie wszystkich tajników kitesurfingu. I tak:
IKO I – pierwszy stopień wtajemniczenia to przede wszystkim zapoznanie się ze sprzętem, jego budową oraz poznanie zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów wodnych. Adept kitesurfingu uczy się prawidłowego obchodzenia ze sprzętem, składania latawca, zwijania baru, stawia pierwsze kroki na wodzie, poznaje techniki pływania na desce i restartowania latawca z wody. Poznaje także sposoby oceny kierunku wiatru względem lądu.
IKO II – to krok w kierunku samodzielności. Kitesurfer uczy się startowania, przepłynięcia krótkiego dystansu i kontrolowanego zatrzymania się. Poznaje sposoby odzyskania deski na wodzie oraz awaryjnego składania latawca i zwijania linek.
IKO III – to kurs dla tych, którzy w praktyce opanowali podstawy kitesurfingu. Trzeci stopień kursu to nauka ostrego pływania na wiatr, nabierania i utrzymywania wysokości, robienia zwrotów. Doświadczony kitesurfer uczy się pływać na desce na głębokiej wodzie, a także prawidłowo reagować w trudnych sytuacjach.
Pływanie na różnego rodzaju deskach to moda, która dotarła do nas z plaż ciepłych oceanów, ale zakorzeniła się na dobre także nad Bałtykiem. Kitesurferów można spotkać między innymi na Helu, w Jastarni, Juracie, Chałupach, Mielnie, Kołobrzegu i Rewie. Bałtyk nie zachwyca wysoką temperaturą wody, ale ma inne, ważne dla kitesurferów atuty. Przyciąga sprzyjającymi wiatrami i stosunkowo niedużą głębokością wody. Ze względu na możliwość wypadków idealne jest także piaszczyste dno. Kitesurferów najczęściej można zobaczyć w rejonie Zatoki Gdańskiej.