Dzisiejszy dzień rozpoczął się leniwie. Mimo optymistycznych prognoz wiatrowych nie udało nam się popływać  w porze przedpołudniowej. Nastroje poprawiła nam niespodziewana dostawa parunastu windsurfingowych desek ślizgowych z kolekcji 2013 – już nie możemy się doczekać sprawdzenia ich na wodzie.

Zasiadając do obiadu naszą uwagę zwróciły szeleszczące liście drzew – już wiedzieliśmy że ten majowy dzień nie będzie stracony. Wiatr wprawdzie od brzegu, ale przecież mamy motorówkę. Szybka decyzja, pakowanie sprzętu  i o 16.00 jesteśmy na Mewiej Rewie. Na miejscu warunki okazały się wyśmienite. Ciepły wschodni równiutki wiatr o sile około 14 węzłów oraz znośna temperatura wody sprawiły, że nasi kursanci Adam oraz Dominik kończyli zajęcia z uśmiechem na ustach. Ja i Dorian mieliśmy okazję przetestować topowy model ze stajni Northa – Vegas 2013. Wkrótce podzielimy się naszymi spostrzeżeniami.

miejsce spotkania kite...

Rys. 1 Okolice Kuźnicy

Podczas powrotu zgarnęliśmy dryfującego w kierunku środka Zatoki Puckiej kajciarza (Rys. 1). To już kolejny taki przypadek w ciągu ostatnich paru dni. Warto pamiętać, że pływanie przy wietrze off shore (od brzegu)  bez asekuracji i w dodatku samemu to podejmowanie niepotrzebnego ryzyka. Zatoka Pucka obsługuje wszystkie kierunki wiatru. Czasami warto przejechać parę dodatkowych kilometrów, aby pływać w dogodnych warunkach.  Tym razem wszystko dobrze się skończyło.  Po przekazaniu paru cennych rad odratowanemu koledze wróciliśmy bezpiecznie na Maszoperię.

Jastarnia

Rys. 2 Okolice Jastarni

Wspomniane drugie zdarzenie miało miejsce w rejonie Jastarni (Rys. 2). Dorian spływający motorówką do portu  dostrzegł kitesurfera płynącego wpław z zwiniętym latawcem oddalonego około kilometr od brzegu. Osoba ta zapewniała, że na brzegu znajdują się osoby obserwujące go. Po dopłynięciu na miejsce okazało się, że nikogo takiego nie było. Warto dodać, że temperatura wody wynosiła wtedy około 5 stopni. Łatwo sobie wyobrazić jak mogłoby się zakończyć to pływanie gdyby  pozostał dłużej w tak niskiej temperaturze.

Krótko podsumowując pamiętajmy o bezpieczeństwie. Bądźmy rozważni na wodzie. W warunkach wiatru od brzegu starajmy się pływać z asekuracją, a najlepiej zmienić spot. Czasem warto zapytać co sądzą na temat panujących warunków bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki.

Pozdrawiam serdecznie

Mateusz
Instruktor Kite – Szkoła SurfPoint